Manual:ContentHandler/cs
<translate> Content Models and Handlers</translate> |
---|
<translate> MediaWiki allows for page content types other than wikitext.</translate> <translate> It offers built-in support for JavaScript, CSS, JSON and plain text.</translate> <translate> Extensions can use MediaWiki's ContentHandler mechanism to add new content models for accepting different formats and controlling how they are rendered, stored and edited.</translate> |
File:OOjs UI icon information.svg <translate> About</translate> |
File:Wrench font awesome.svg <translate> Usage</translate> |
|
File:OOjs UI icon advanced.svg <translate> Configuration settings</translate> |
<translate> Support and development</translate>
|
· <span style="" title="<translate nowrap> Edit this template</translate>"><translate> e</translate> |
Prvek ContentHandler je mechanismus pro podporu libovolných typů obsahu na wiki stránkách, namísto ve všem se spoléhání na wikitext. Byl vyvinut jako součást projektu Wikidata a je součástí jádra MediaWiki od verze 1.21.
Základní přehled architektury ContentHandler naleznete na stránce ContentHandler v dokumentaci kódu MediaWiki.
Seznam dostupných obslužných programů obsahu viz Modely obsahu stránky .
Obecné informace
Důvodem této poměrně radikální změny je, že nucení spoléhat se na wikitext u veškerého obsahu dělá spoustu věcí v MediaWiki značně těžkopádnými. Nová zásuvná architektura pro libovolné typy obsahu stránek nám snad umožní:
- na některých nebo všech stránkách použít jiný značkovací jazyk, například TeX nebo Markdown.
- odstranit speciální případy pro stránky CSS a JavaScript.
- ukládat a upravovat strukturovaná konfigurační data citlivějším způsobem než např. co používá rozšíření Gadgets na MediaWiki:Gadgets-definition nebo LanguageConverter na MediaWiki:Conversiontable*** stránkách.
- poskytovat datové "přílohy" ke stránkám wikitextu, např. pro geodata (používá se "vícedílný" obsahový model pro stránku, podobně jako jsou implementovány e-mailové přílohy pomocí vícedílného formátu zprávy) (Poznámka: toto se nikdy neuskutečnilo a nyní bylo nahrazeno Multi-Content Revisions .)
- přechod na systém, kde kategorie atd. nejsou udržovány v samotném wikitextu, zatímco jsou stále ukládány a verzovány obvyklým způsobem (opět pomocí vícedílného modelu obsahu).
- ukládat strukturovaná data pro Wikidata snadno a nativně jako obsah stránky.
Vývojový nápad
Cílem je ukládat jiné druhy dat přesně stejným způsobem, jako je v současnosti ukládán wikitext, ale upozornit MediaWiki na typ obsahu, s nímž na každé stránce pracuje. Tímto způsobem lze jako obsah wiki stránky použít jakýkoli druh dat a ta by byla uložena a verzována přesně jako dříve. Za tímto účelem bylo do jádra MediaWiki implementováno následující:
- sledování modelu obsahu každé stránky. To se provádí primárně v tabulce page v databázi (také v tabulkách revision a archive) a zpřístupňuje se prostřednictvím příslušných základních tříd, jako jsou
Title
,Revision
aWikiPage
. Model obsahu definuje přirozenou formu obsahu, s jíž je řetězec obsahující text, vnořená struktura polí nebo objekt PHP. Všechny operace s obsahem se provádějí v jeho původní podobě. - sledování formát obsahu (formát serializace) každé revize. To se provádí primárně v tabulce revision v databázi (také v tabulce archive, ale ne v tabulce page) a zpřístupňuje se prostřednictvím příslušných základních tříd, jako je
Revision
. Všimněte si, že formát serializace je relevantní pouze při načítání a ukládání revize, se serializovanou formou obsahu se neprovádějí žádné operace.- Poznámka: V případě plochého textového obsahu (jako je wikitext) je nativní forma obsahu stejná jako serializovaná forma (jmenovitě řetězec). Je však možné, že přizozenou (nativní) formou wikitextu by v budoucnu mohla být nějaká forma AST nebo DOM.
- Poznámka: Tabulka page zaznamenává model obsahu pro aktuální revizi, zatímco tabulka revision zaznamenává model obsahu a formát serializace. Model a formát se teoreticky mohou měnit od revize k revizi, i když to může být matoucí a neumožňuje to smysluplné rozdíly.
To znamená, že veškerý kód, který potřebuje provést jakoukoli operaci s obsahem, si musí být vědom nativní formy obsahu. Tyto znalosti jsou zapouzdřeny pomocí vloženého rámce obslužných programů, založených na dvou třídách:
- Třída
Content
představuje obsah jako takový a poskytuje rozhraní pro všechny standardní operace, které se mají provádět v nativní formě obsahu. Nemá žádné znalosti o stránce nebo revizi obsahu, které patří. Objekty obsahu jsou obecně, ale ne nutně, neměnné. - Třída
ContentHandler
představující znalosti o specifikách modelu obsahu bez přístupu ke konkrétnímu obsahu. Nejdůležitější je, že instance ContentHandler fungují jako továrna na objekty obsahu a poskytují serializaci/deserializaci. Objekty ContentHandler jsou bezstavové unikáty, jeden pro každý model obsahu.
ContentHandler se také používá ke generování vhodných instancí podtříd Article
, EditPage
, DifferenceEngine
atd.
Tímto způsobem lze snadno připojit specializované uživatelské rozhraní pro každý typ obsahu prostřednictvím rozhraní ContentHandler.
Veškerý kód, který jakýmkoli způsobem přistupuje k textu revize, by měl být změněn tak, aby místo toho používal metody poskytované objektem Content.
Základní třídy, které poskytují přístup k textu revize (co je nejdůležitější, Revision
a WikiPage
), byly upraveny tak, aby poskytovaly přístup k příslušnému objektu Content namísto textu.
Zpětná kompatibilita
Předpoklad, že stránky obsahují wikitext, je rozšířený prostřednictvím kódové základny MediaWiki. Zůstat kompatibilní s částmi kódu, které to stále předpokládají, zejména s rozšířeními, je tedy docela důležité.
Správným způsobem zajištění dobré kompatibility je samozřejmě neměnit veřejná rozhraní.
Všechny metody poskytující přístup k obsahu revize (jako Revision::getText()
atd.) tedy zůstávají na svém místě a jsou doplněny alternativní metodou, která místo toho umožňuje přístup k objektu obsahu (např. Revision::getContent()
).
Textové metody jsou nyní zastaralé, ale budou fungovat přesně jako dříve pro všechny stránky/revize, které obsahují wikitext.
To platí také pro akční API.
K dispozici je pohodlný způsob, ContentHandler::getContentText()
, který usnadňuje načtení textu stránky.
U modelů plochého textového obsahu, jako je wikitext (ale také JS a CSS), getContentText()
pouze vrátí text, takže stará textová metoda vrátí totéž, co dříve pro takové revize.
V případě, že je však na stránce/revizi volána zpětně kompatibilní metoda založená na textu, která neobsahuje wikitext (nebo jiný model plochého textového obsahu, jako je CSS), chování závisí na nastavení $wgContentHandlerTextFallback: ignore' ' způsobí, že vrátí hodnotu null, fail způsobí, že vyvolá výjimku a serialize způsobí, že vrátí výchozí serializaci obsahu.
Výchozí hodnota je ignorovat, což je pravděpodobně nejkonzervativnější možnost ve většině scénářů.
Pro úpravy však není ve výchozím nastavení podporován netextový obsah.
EditPage
a příslušné obslužné rutiny v rozhraní API akce selžou pro netextový obsah.
Odkazy
- třídy
Content
aContentHandler
- Nastavení
- Rozšíření použití ContentHandler
- Jak přidat nový model obsahu s rozšířením: Page content models
- Základní příklad: Extension:Markdown
- Kategorie:Rozšíření pro zpracování obsahu
- Rozšíření Examples
- Modely obsahu stránky — seznam všech modelů obsahu (jak v jádru, tak v rozšířeních)
Správce kódu
- <translate> Maintained by <tvar name=1>Unknown or Unassigned[Maintainers page]</tvar>.</translate>
- <translate> Issue tracker: [<tvar name=url>https://phabricator.wikimedia.org/tag/mediawiki-contenthandler/</tvar> Phabricator <tvar name=phab>MediaWiki-ContentHandler</tvar>] ([<tvar name=url2>https://phabricator.wikimedia.org/maniphest/task/edit/form/1/?projects=mediawiki-contenthandler</tvar> Report an issue])</translate>