Help:Extension:Translate/Statistics and reporting/cs
<translate> Translators</translate> (<translate> main help page</translate> )
- <translate> How to translate</translate>
- <translate> Best practices</translate>
- <translate> Statistics and reporting</translate>
- <translate> Quality assurance</translate>
- <translate> Message group states</translate>
- <translate> Offline translation</translate>
- <translate> Glossary</translate>
<translate> Translation administrators</translate>
- <translate> How to prepare a page for translation</translate>
- <translate> Page translation administration</translate>
- <translate> Unstructured element translation</translate>
- <translate> Group management</translate>
- <translate> Move translatable page</translate>
- <translate> Import translations via CSV</translate>
- <translate> Working with message bundles</translate>
<translate> Sysadmins and developers</translate>
- <translate> Installation</translate>
- <translate> Configuration</translate>
- <translate> Getting started with development</translate>
- <translate> Developer guide</translate>
- <translate> Extending Translate</translate>
- <translate> Validators</translate>
- <translate> Insertables</translate>
- <translate> Group configuration</translate>
- <translate> Group configuration example</translate>
- <translate> Translation memories</translate>
- <translate> Translation aids</translate>
- <translate> Enabling message bundles</translate>
- <translate> PHP hooks</translate>
Translate extension (rozšíření překladu) poskytuje spoustu statistik a zpráv. Většina z nich je aktualizována v reálném čase. Ty jsou vystaveny především prostřednictvím čtyř speciálních stránek LanguageStats, MessageGroupStats, TranslationStats a SupportedLanguages. První dvě jsou různé pohledy na stejná data: Procenta dokončení pro každý jazyk každé skupiny zpráv. Poslední dvě stránky pomáhají správcům překladů sledovat zdraví překladatelské komunity a to jak z pohledu vysoké úrovně, tak z detailního pohledu.
Jsou užitečné jak pro překladatele, který hledá věci, které má dělat, tak pro koordinátory projektu, aby mohli sledovat, co se děje. Kromě toho mohou sloužit k vytváření vizualizací komunity wiki a pracovat pro mnoho potenciálních uživatelů.
Statistika dokončení všech prací v jednom jazyce
Primárním publikem pro stránku Special:LanguageStats jsou překladatelé. Překladatelům je nabídnut přehled všech skupin zpráv, které jsou k dispozici pro překlad, a kolik nepřeložených zpráv ještě každá skupina obsahuje, aby snadno našli, na čem pracovat. Umožňuje odfiltrovat skupiny zpráv bez překladů, skupiny zpráv se všemi provedenými překlady (výchozí) nebo obojí.
Správci překladů mohou skupiny zpráv seskupovat do větších skupin, což umožňuje jejich rozšiřování v tabulce statistik a pomáhá překladatelům, kteří se zajímají pouze o některé překladatelské projekty. Skupiny, které jsou sbírkou skupin, se nazývají skupiny souhrnných zpráv a jsou zobrazeny tučně. Tučné písmo se také používá pro sekundární skupiny zpráv, které sdílejí část nebo celou zprávu s jinou skupinou zpráv. Příklady těchto na translatewiki.net jsou skupinou zpráv pro stabilní větve MediaWiki a skupinu "500 nejpoužívanějších zpráv MediaWiki".
Pokud jsou použity stavy pracovního postupu skupiny zpráv, zobrazí se také.
Tato stránka může být zahrnuta do jiných stránek wiki se syntaxí jako {{Special:LanguageStats/nl}}, kde nl
lze nahradit libovolným kódem jazyka. Ve výchozím nastavení jsou plně přeložené skupiny skryté, ale můžete ovládat filtry zobrazené na speciální stránce se syntaxí jako {{Special:LanguageStats/nl|suppressempty=1|suppresscomplete=0}}.
Statistika dokončení pro skupinu zpráv ve všech jazycích
Primárním publikem pro Special:MessageGroupStats jsou manažeři překladů a projektů. Tato stránka poskytuje přehled úrovně překladu skupiny zpráv v mnoha jazycích. Umožňuje odfiltrovat jazyky bez překladů (výchozí), jazyky se všemi provedenými překlady nebo obojí. Lze jej použít k posouzení toho, kolik jazyků má odpovídající úroveň překladu, které jazyky potřebují opatření k dosažení cíle ve stanovené lhůtě nebo které jazyky právě začaly. Tuto stránku můžete použít společně se seznamem jazyků a překladatelů k nalezení překladatelů jakéhokoli jazyka.
Pokud jsou použity stavy pracovního postupu skupiny zpráv, zobrazí se také na této stránce.
Tato speciální stránka je součástí syntaxe {{Special:MessageGroupStats|group=groupid}}, kde groupid
může být nahrazeno jakýmkoli platným ID skupiny.
Můžete také použít syntaxi {{Special:MessageGroupStats/groupid}}, ale pokud ID skupiny obsahuje lomítka, nebude to fungovat.
Ve výchozím nastavení jsou jazyky bez jakýchkoli překladů skryté, ale můžete ovládat filtry zobrazené na speciální stránce se syntaxí jako {{Special:MessageGroupStats|group=groupid|suppressempty=1|suppresscomplete=0}}.
Seznam jazyků a překladatelů
Primárním publikem pro Special:SupportedLanguages jsou administrátoři překladů. Toto je přehled překladatelské komunity wiki na vysoké úrovni od správce překladu. Jsou tam uvedeny všechny používané jazyky a jejich úroveň aktivity je vizualizována tag cloudem. Větší text znamená aktivnější jazyk. Nechybí ani seznam překladatelů s poznámkou, kolik práce odvedli a zda nebyli nějakou dobu aktivní. Administrátor překladu může použít seznam k vyhledání překladatelů pro naléhavé překladatelské úlohy nebo pouze k pingnutí neaktivních překladatelů, aby se pokusili znovu aktivovat. Překladatelé jej mohou také použít k vyhledání kolegů překladatelů ve svém jazyce, kteří jsou aktivní a lze je kontaktovat, a zlepšit tak interakci a spolupráci v překladatelské komunitě.
Graf aktivity
Primárním publikem pro Special:TranslationStats jsou administrátoři překladů. Tato stránka funguje jako nástroj pro kontrolu aktivity komunity a vytváření pěkných grafů. Můžete si vybrat mapování libovolného z následujících pěti parametrů (pouze jednoho): Počet aktivních překladatelů, počet úprav překladu, počet recenzí překladu, počet recenzentů nebo počet registrací nových uživatelů. Můžete si vybrat časové měřítko v hodinách, dnech, týdnech nebo měsících, období, za které se má vykazovat, ve dnech a velikost obrázku. Náhled grafu také poskytne wikitext, který lze zkopírovat na libovolnou stránku na wiki a zahrnout do ní graf. Grafy jsou uloženy v mezipaměti několik hodin, ale v podstatě se aktualizují téměř v reálném čase.
Pro porovnání je možné omezit graf pouze na určité skupiny zpráv nebo na určité jazyky. Tímto způsobem je například možné zpracovat graf překladů pro jádro MediaWiki ve finštině, švédštině, norštině a dánštině a ukázat, že na prominentním místě je nutné pokusit se podnítit zdravou konkurenci a zvýšit překladatelskou aktivitu.
Dostupnost této stránky závisí na instalaci a konfiguraci PHPlotu. Grafy jsou lokalizované, ale server musí mít fonty pro všechny skripty a i s dobrými fonty se některé jazyky vykreslují nesprávně.
Překlady do všech jazyků
Primárním publikem pro Special:Translations jsou administrátoři překladů. Na této stránce jsou uvedeny všechny překlady dané zprávy. Na této stránce může správce překladu snadno provádět jednoduchou údržbu a porovnávat překlady. Editor historie a překladu pro každou zprávu jsou zobrazené jen jedním kliknutím.
Tato stránka je propojena ze sekce Toolbox postranního panelu jako "In other languages" (v jiných jazycích) při prohlížení překladových jednotek nebo jiných překladů zpráv.
Pro poloautomatické hromadné změny se podívejte na rozšíření Nahrazení textu nebo na rámec Pywikibot . Pro export je k dispozici akční modul API.
Poslední změny, zdroje a protokolování
Všichni uživatelé mohou těžit z Special:RecentChanges, na kterém lze sledovat veškerou práci související s překlady. Filtry jsou přidány, aby byla užitečnější, zejména v případě překladu stránky, kde se každá úprava provádí na stránce překladové jednotky a zkopíruje se přes stránku překladu, což způsobí dva záznamy na nefiltrované stránce posledních změn.
Toto jsou možnosti filtrování pro nedávné změny:
- "Do nothing": Nic nefiltrovat, zobrazit kompletní zdroj.
- "Show translations only": Zobrazit pouze úpravy všech systémových zpráv, jejich překladů a všech jmenných prostorů překladů.
- "Filter out translations": Skryje všechny úpravy zobrazené u předchozí možnosti (výchozí možnost).
- "Changes to messages in site language": Zobrazí pouze úpravy skutečných systémových zpráv používaných rozhraním wiki (stránky MediaWiki, nikoli podstránky).
Filtry platí stejným způsobem také pro akce na těchto stránkách a také pro jejich diskusní stránky. Pro více filtrů si můžete nainstalovat rozšíření CleanChanges . Poskytuje filtrování podle uživatelských jmen a kódů jazyků a samotný seznam posledních změn obsahuje menší podmnožinu informací.
Všechny filtry lze také použít jako zdroje. Stačí vybrat požadované filtry a k adrese URL připojit &feed=atom
. Můžete například sledovat všechny nové překlady ve vašem jazyce ve čtečce zdrojů. Příklad: https://translatewiki.net/w/i.php?translations=only&trailer= %2Ffi&title=Special:RecentChanges&feed=atom
Téměř všechny akce související s překladem, jako je označení stránky pro překlad, kontrola překladu atd., jsou protokolovány. Protokoly jsou zobrazeny v seznamu nedávných změn, ale také v protokolu překladu stránky a protokolu kontroly překladu.
Překladatelé, kteří chtějí sledovat nejnovější překlady, mají mnoho možností: Mohou použít svůj seznam sledovaných, obvykle pouze ke kontrole aktualizací svých překladů. Případně, pokud chtějí poskytnout obecnější pohled na všechny překlady, postupují podle posledních změn ze speciální stránky nebo syndikovaného zdroje, jak je popsáno výše, nebo, což je možná nejpohodlnější způsob, použijí skupinu nedávných zpráv o překladu "Special:Translate/!recent" s úkolem "accept translations" (přijmout překlady) nebo "review all translations" (zkontrolovat všechny překlady) (viz Zajištění kvality).
Úkoly kontroly (aktuálně) také poskytují jediný způsob, jak sledovat změny v konkrétní skupině zpráv: Můžete vybrat tuto skupinu a pokud jste vy (nebo někdo jiný) dříve zkontrolovali její překlady, zobrazí se ke kontrole pouze nové.
Přeložené stránky jsou nejsnáze sledovatelné skupiny zpráv: Stačí se podívat na historii stránky nebo si zobrazit kombinované zobrazení všech změn všech stránek na stránce posledních změn pomocí filtru "Filter out translations".
Tabulka statistik statického překladu
Skript příkazového řádku groupStatistics.php
umožňuje vytváření vlastních verzí tabulek zobrazených ve Special:MessageGroupStats.
Můžete si vybrat více skupin a seznam jazyků.
Skript může produkovat výstup v různých formátech: text, wikitext nebo HTML.
K automatickému importu tabulek statistik na stránky wiki lze použít roboty nebo maintenance/edit.php
.
Chcete-li tyto tabulky udržovat aktuální, musíte skripty pravidelně (například denně) spouštět.
Další užitečná rozšíření
Uživatelské hodnocení
Primární publikum pro Special:ContributionScores (přidané rozšíření Contribution Scores ) jsou překladatelé.
Tato stránka vytváří pořadí uživatelů na základě počtu upravených stránek a úprav, které uživatelé provedli za posledních 7 dní, 30 dní nebo za celou dobu.
Je užitečné vidět, kdo byl na wiki v posledních dnech nejaktivnější, a porovnat svou vlastní aktivitu s aktivitami ostatních.
Vlastní grafy lze generovat a zahrnout do jakékoli stránky předáním parametrů speciální stránce ve formátu podstránky, například: {{Special:ContributionScores/10/0/notools,nosort}}
.
Toto jsou parametry použité v předchozím příkladu:
- Počet uživatelů zobrazený v každé tabulce.
- Počet dní pro hlášení (
0
pro celou dobu). - Seznam konfiguračních nastavení oddělených čárkami:
notools
skryje standardní odkazy na uživatelské diskuse, příspěvky atd. za každým uživatelským jménem.nosort
způsobí, že tabulku nelze třídit, což snižuje požadavky na prostor.
Mapy
Mapy jsou užitečnou funkcí přidanou rozšířením Maps . Nejsou specifické pro překladatelskou práci, ale lze je použít například na projektových a jazykových portálech/koordinačních stránkách, které patří mezi osvědčené postupy pro překlady. Podívejte se například na mapu překladatelů MediaWiki na translatewiki.net.
Díky mapám lze snadno vizualizovat rozložení překladatelů ve fyzickém světě, což znamená, že lidé mimo komunitu vidí, jak je to živé a světově rozšířené (jako asi každá překladatelská komunita). Sekundárně to cítí i překladatelé; kromě toho, když vidíte, kde jsou další překladatelé pracující na stejném jazyce nebo projektu, pomáhá to budovat pocit komunity (a možná i navazovat nová přátelství). A konečně, koordinátoři projektu a administrátoři wiki mohou vidět také geografické oblasti (nejen jazyky), kde se wiki dobře daří nebo by mohla být vylepšena.