Вступ

From Linux Web Expert

(Redirected from Help:Вступ)

Посібник користувача
Вступ
Інтерфейси перегляду
Службова:Ask (моск.)
Службова:Перегляд (англ.)
Семантичний пошук
Вибірка сторінок (англ.)
Строгі компаратори (англ.)
Відображення інформації (англ.)
Формати виводу (англ.)
Вбудовані запити (англ.)
Поняття (англ.)
Логічний вивід (англ.)
Редактування
Властивості і типи
Одиниці виміру
Семантичні шаблони
Службові гіперланки
Семантична павутина
Експорт OWL/RDF (англ.)
Зовнішні інструменти (англ.)
Імпорт словників (англ.)
Посібник адміністратора (англ.)

Семантична МедіаВікі є додатком МедіаВікі (програмного засобу, що використовується для забезпечення роботи Вікіпедії), який допомагає шукати, організовувати, розмічати, переглядати, оцінювати та обмінюватися вмістом інтернет-енциклопедії. У той час як традиційні вікі (інтернет-енциклопедії) містять тільки текст, який комп'ютери можуть не зрозуміти, Семантична МедіаВікі додає семантичні мітки, які дозволяють вікі функціонувати в якості спільної бази даних. Семантична МедіаВікі була вперше випущена в 2005 році, в даний час має більше десяти розробників і використовується на сотнях сайтів. Крім того, є велика кількість пов'язаних додатків, що розширюють можливості редагування, відображення та перегляду даних, які зберігаються. Термін "Семантична МедіаВікі" іноді використовується для позначення цього всього сімейства додатків.

Семантична МедіаВікі частково фінансувалась за рахунок проектів: Рамкової програми Європейського Союзу, Технології семантично-застосовних знань, Актив і проекту Гало.

Чому Семантична МедіаВікі?

Вікі стала зразковим інструментом для збору та поширення знань в громадах. Це знання в основному містяться в текстах і мультимедійних файлах, і, таким чином, легко доступне для людського читача. Але хоча вікі дуже добра налаштована для зберігання та оприлюднення окремих фактів, вони менш корисна для одержання відповіді на запит або узагальнення інформації. В якості простого прикладу, розглянемо наступне питання:

«Якими є сто найбільших в світі міст, де головує жінка»

Вікіпедія повинна бути в змозі дати відповідь: вона містить всі великі міста, їх голів, а також містить інформацію про стать міських голів. Тим не менше, на питання практично неможливо відповісти, так як треба було б прочитати всі статті про всіх великих містах! Навіть якщо відповідь буде знайдено, вона не може залишатись правильною дуже довго. Комп'ютери можуть мати справу з великими наборами даних набагато простіше, але вони не в змозі допомогти нам дуже багато, коли шукають відповіді з вікі. Навіть складні програми поки не можуть читати і «розуміти» тексти природних людських мов, якщо тема і мова тексту не обмежена певними рамками. Пошук за ключовими словами Вікі також не допомагає.

Семантична МедіаВікі дозволяє зробити знання придатними для обробки комп'ютером, в тому числі відповісти на поставлене вище питання.

Де Семантична МедіаВікі може допомогти?

Семантична МедіаВікі вводить додаткову розмітку до вікі-тексту, яка дозволяє користувачам додавати "семантичні анотації". Вона також може значно спростити структуру вікі, допомагає користувачам знайти більше інформації за менший час, поліпшити загальну якість і узгодженість у вікі. Ось деякі з переваг використання Семантичної МедіаВікі:

  • Автоматично створені списки. Вікі, як правило, містять багато агрегованих списків; Вікіпедія містить тисячі списків на зразок "Народились 1857 року". Ці списки схильні до помилок, так як вони повинні бути оновлені вручну. Крім того, ряд потенційно цікавих списків величезний і неможливо надати всіх їх в прийнятній якості. У Семантичній МедіаВікі, списки формуються автоматично на зразок цього. Вони завжди актуальні і можуть бути легко налаштовані для отримання додаткової інформації.
  • 'Візуальне відображення інформації.' Різні формати відображення певних додатків, таких як Семантичні формати результатів і Семантичні Карти, дозволяють відображати інформацію в календарях, графіках, графіках та картах; серед іншого, вони забезпечують даним більш наглядне подання, ніж прості списки.
  • Поліпшення структури даних. МедіаВікі, як правило, широко використовує категорії для структурування даних. Хоча це корисно, зловживати ним не слід. Розглянемо категорію в Вікіпедії, що називається "Померли у 1838-му", якщо інформація, що міститься в цих сторінках була збережена з використанням семантичної розмітки, ці категорії можуть бути замінені семантичними значеннями, зменшуючи необхідність у складній системі класифікації. Адже можна до статті прив'язати атрибут "Дата смерті" і формувати категорії динамічно. Крім того, якщо семантичні розмітки зберігаються в шаблонах, інакше відомих як семантичні шаблони, вікі може легко отримати суцільну структуру даних. І Семантичні Форми дозволяють адміністраторам створювати форми для додавання і редагування даних всередині семантичних шаблонів, що робить додавання семантичної інформації, навіть легше і простіше, ніж звичайний текст Вікі.
  • Міжмовна узгодженість. У вікі, які охоплюють кілька мов, таких як Вікіпедія, часто є багато даних; це може призвести до суперечностей. Наприклад, населення Львова на момент написання цієї статті відрізняється в українській і каталонській мовах Вікіпедії. Якщо дані зберігаються семантично, ви могли б, наприклад, запросити населення Делі, яке дається у бгаратійській Вікіпедії, не знаючи жодного слова з гінді. Це може бути використано, щоб мати можливість створювати запити різними мовами до одного і того ж самого об'єкту з атрибутами, або для повторного використання або, принаймні, для виявлення невідповідностей.
  • Зовнішнє повторне використання. Дані, як тільки вони створені в семантичній вікі, не повинні залишатися тільки у вікі, вони можуть бути легко експортовані через різні формати, такі як CSV, JSON і RDF. Це дозволяє семантичній вікі служити джерелом даних для інших програм, або, в разі потреби, взяти на себе роль реляційної бази даних. Завдяки використанню Зовнішніх даних і додатку Семантичні формати результату, одна вікі може навіть використовувати дані з іншої, що виключає необхідність дублювання і ручної синхронізації між вікі. Ви також можете запросити дані через RDF-сховище, використовуючи будь-який з доступних Додаток підключення до сховища.
  • Інтеграція даних. Дані не повинні бути ізольованими. Додатки, такі як Імпорт даних, Передача даних і Зовнішні дані дозволяють вам інтегрувати зовнішні дані (з успадкованих систем, веб-служб і пов'язаних джерел) із уже існуючими семантичними даними у вікі. Таким чином, система, створена на основі Семантичної МедіаВікі може слугувати центральним вузлом відомостей.

Хто використовує Семантичну МедіаВікі?

Семантична МедіаВікі пройшла довгий шлях, розпочавшись, як дослідницький проект. В даний час активно використовується в сотнях сайтів, багатьма мовами, у всьому світі, в тому числі у найбільших американських корпораціях зі списку Fortune 500, біомедичних проектах, державних установах та споживчих каталогах. Перелік сайтів, які використовують Семантичну МедіаВікі тут. Слід зазначити, що в списку зосереджено увагу на громадських сайтах, хоча, є ще приватні сайти, які застосовують Семантичну МедіаВікі для внутрішнього використання підприємства чи організації.

Є цілий ряд консалтингових компаній, які реалізують Семантичну МедіаВікі як частину свого рішення, в тому числі FZI, gesinn.it DIQA, Sémantiki.fr, WikiHoster.net і WikiWorks .

Щонайменше три веб-сайти в даний час пропонують хостинг Семантичної МедіаВікі, і деякі з додатків: Реферата, Вікія і Вікіхостер.

Ви можете прочитати про позитивний досвід використання Семантичної МедіаВікі серед компаній, організацій і приватних осіб на у відгуках.

Додаткова інформація

Цей сайт має багато інформації про налаштування та запуск Семантичної Медіавікі. Посібник адміністратора містить інформацію про завантаження, встановлення, усунення несправностей, а також інформацію про різні додатки, які можуть бути встановлені для спільної роботи. Посібник користувача містить інформацію про визначення властивостей, виконання запитів, перегляду даних тощо. І в ТИпових ПИтаннях є відповіді на часті запитання про як з технічних, так і не технічних тем.

Контакти та підтримка користувачів

Для контактування дивіться перелік контаків. Дивіться отримання підтримки для додаткової інформації.

Помилки та побажання також можуть бути подані в тут, дивіться документацію щодо звітування про помилки.


Property "Description" (as page type) with input value "An Ukrainian translation of Help:Introduction to Semantic MediaWiki." contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.Property "Namespace" has a restricted application area and cannot be used as annotation property by a user.Property "Docinfo editor" (as page type) with input value "User:>Kghbln" contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.

Ця сторінка стосується усіх версій Семантичної МедіаВікі, починаючи з 0.1 і до останньої версії.
      Інші мови : DeEnFrJaNlRuZh-hans