Manual:Deciding which wiki software to use/cs

From Linux Web Expert

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Po zvážení faktorů, které se podílejí na rozhodování, zda použít wiki jako typ svého webu, a závěru, že skutečně chcete založit wiki, je dalším krokem rozhodnutí, který wiki software použít. MediaWiki, jako jedna z nejpopulárnějších softwarových aplikací pro wiki, je jednou z nejviditelnějších možností, které je třeba zvážit.

Výhody a nevýhody MediaWiki

Výhody MediaWiki

  • Dlouhodobá údržba a podpora: Vývoj MediaWiki je podporován organizací s ročním rozpočtem přesahujícím 27 milionů dolarů. Není třeba se obávat, že v dohledné době bude codebase svými vývojáři zcela opuštěna a stane se neudržovanou.
  • Vhodnost pro velké, vysoce aktivní wikiny: MediaWiki používá anglická Wikipedie, největší wiki na světě, s více než 48 miliony stránek, 1,180 milionů úprav od počátku projektu,[1] a 470 milionů unikátních návštěvníků za měsíc.[2] MediaWiki byla navržena s ohledem na škálovatelnost pro vysoce využívané, vysoce profilované stránky, které jsou náchylné k vandalismu, spamu a dalším útokům.
  • Množství obsahu k zapůjčení: Jakékoli druhy článků nebo šablon (např. infoboxy), které jste zvyklí na Wikipedii vídat a myslíte si, že by byly na vašem webu užitečné, můžete importovat. Často je výchozím místem pro novou wiki vypůjčení obsahu z Wikipedie (s výhradou CC BY-SA licence). Pokud používáte jiný wiki software než MediaWiki, obsah Wikipedie bude možná nutné přeformátovat nebo budete muset začít od začátku.

Nevýhody MediaWiki

  • Složitost: MediaWiki je složité nastavit a udržovat. Musíte instalovat a konfigurovat MediaWiki (včetně instalace a konfigurace jakýchkoli rozšíření, které chcete), což může být velký úkol, zejména pro nezkušené. Může existovat poměrně hodně obsahu, který budete muset buď importovat z jiných wikin, nebo si jej navrhnout sami, jako je obsah vaší MediaWiki: Jmenné prostory (např. MediaWiki:Common.css a MediaWiki:Common.js ) a tak dále. Minimálně dvakrát ročně vychází nová verze MediaWiki. Pokud si chcete nadále půjčovat nový obsah z Wikipedie, budete někdy muset aktualizovat MediaWiki a její rozšíření a/nebo nainstalovat nová rozšíření, která Wikimedie představila. Instalace, konfigurace a aktualizace MediaWiki a jejích rozšíření není vždy jednoduchá záležitost na jedno kliknutí.
  • Nekonzistentní kvalita dokumentace: Dokumentace MediaWiki je stále ve vývoji, která závisí především na úsilí dobrovolníků. Pravděpodobně ještě není v příliš dobrém stavu.

Související odkazy

Odkazy