Manual:MediaWiki feature list/cs

From Linux Web Expert

Revision as of 19:49, 24 December 2023 by imported>Rebulka
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Tato stránka obsahuje seznam funkcí, které jsou zabudovány do softwaru MediaWiki. Zda byste měli používat MediaWiki pro svou vlastní wiki, závisí na tom, jaký druh webu s ní chcete provozovat. Software Wikipedie má mnoho užitečných funkcí, které vyrostly z potřeb uživatelů a nápadů vývojářů – ale funkce také znamenají složitost.

Než se rozhodnete použít MediaWiki, podívejte se prosím na jiné nástroje Wiki (viz tento seznam nebo toto srovnání) a zjistěte, zda některý z nich nesplňuje vaše požadavky lépe.

Požadavky na nové funkce by měly být zaslány na Phabricator.

Chci MediaWiki?

Software a rozšíření MediaWiki mají funkce a výhody, silné a slabé stránky, klady a zápory. Navzdory zamýšleným účelům kohokoli lze software a rozšíření MediaWiki používat pro jedinečné, chytré, vynalézavé účely, které původní programátoři nebo jiní instalátoři ani nepředvídali. Zde je stručný seznam funkcí a výhod MediaWiki. Pokud vytvoříte ekvivalentní seznam svých vlastních cílů a zdrojů, můžete tento seznam porovnat se svým seznamem a zjistit, kde je shoda nebo neshoda. Potřebujete další pomoc při rozhodování? Na webu jsou otevřené diskusní skupiny a za každou hlavní stránkou MediaWiki jsou diskusní stránky, kde můžete hledat spojení se zkušenostmi jiných lidí.

Ukázkový seznam funkcí ze stran 13-14 v knize "MediaWiki Administrators' Tutorial Guide: Install, Manage and customization your MediaWiki installation" od Mizanur Rahman, 2007 https://www .packtpub.com/
Funkce MediaWiki Výhoda MediaWiki Vaše cíle Vaše zdroje
Snadná navigace: Snadno přispívat bez velkého tréninku... ... ...
Úpravy, formátování a odkazování: Spravujte a najděte obsah... ... ...
Náhled a pocit změny: Přizpůsobitelné podle vašich preferencí... ... ...
Nahrávání souboru: Správa obsahu a sdílení... ... ...
Podpora více jazyků: Podpora UTF-8 umožňuje vytvořit jeden software pro všechny jazyky...    
Správa uživatelů: Kontrola přístupu a zabezpečení...    
Opětovné dodávání aktuálních informací: Sdílejte informace o svém webu...    
...a další... ... ... ...

Vylepšete a rozšiřte funkce a výhody výše uvedené tabulky, abyste návštěvníkům pomohli nejlépe vědět, do čeho jdou. Díky!

Jedním opakujícím se problémem je, že se správci systému rozhodnou vytvořit wiki, aniž by vzali v úvahu mnoho problémů. Po vyplnění předchozí tabulky si položte následující otázky, abyste zjistili, zda je pro vás wiki tím správným softwarem:

  1. Jaký je zamýšlený účel mých stránek?
    Wiki jsou ideální pro společnou editaci a tvorbu obsahu. Nejsou příliš vhodné pro jiné účely, jako je blogování. Zvažte, zda je wiki vhodnou volbou pro vaše cíle.
  2. Kolika uživatelům bude tato wiki vystavena?
    Až na několik výjimek je instalace wiki softwaru zbytečná, pokud existuje velmi malá skupina lidí, kteří mají zájem o úpravu wiki. Čím větší uživatelská základna, tím vyšší je pravděpodobnost, že pro vás bude mít wiki větší smysl.
  3. Kolik aktivních editorů očekávám, že upraví moji wiki?
    Wikiny vyžadují kvůli své otevřené povaze určitou údržbu. Čím větší základna editorů, tím více rukou k provádění těchto úkolů údržby.
  4. Co mohu dělat s MediaWiki?
    MediaWiki je extrémně všestranný wiki engine. Instalace je relativně snadná, ale co je důležitější, umožňuje použití a vytváření rozšíření. To umožňuje, aby jste si svou instalaci MediaWiki snadno přizpůsobil, pokud znáte jazyk PHP. Se správnou motivací může být MediaWiki "zneužito" prakticky k čemukoliv.
  5. Je pro mě MediaWiki to pravé?
    MediaWiki má svá omezení. Výraznějším omezením je, že MediaWiki není zamýšlen jako systém pro kontrolu přístupu. Účelem MediaWiki je poskytovat otevřený obsah. Zatímco poslední verze mají mnohem silnější bezpečnostní model, stále existují značné mezery v individuálním bezpečnostním přístupu.


Jak mám MediaWiki nakonfigurovat?

Pokud jste se rozhodli, že MediaWiki je skutečně vhodným řešením, je třeba zvážit ještě více věcí.

Tyto otázky vám, doufejme, pomohou při rozhodování, jak nakonfigurovat vaši wiki způsobem, který vám umožní minimalizovat problémy v dlouhodobém horizontu:

  1. Kdo má mít možnost mou wiki číst?
    Navzdory všem problémům s individuálními omezeními stránek lze MediaWiki nakonfigurovat tak, aby omezovala nebo umožňovala přístup všem. Zeptejte se tedy sami sebe, zda chcete, aby obsah vaší wiki viděli všichni na internetu, nebo zda chcete toto oprávnění omezit na uživatele, kteří si na vaší wiki vytvořili účty.
  2. Kdo bude mou wiki editovat?
    Možná nejběžnější otázkou je, zda chcete povolit všem upravit vaši wiki, podobně jako funguje Wikipedie. MediaWiki umožňuje jemná omezení psaní. Můžete například povolit neregistrovaným uživatelům upravovat diskusní stránky, ale upravovat vaše obsahové stránky pouze uživatelům s účty staršími než určitou dobu. Úpravy můžete omezit na sysopy nebo dokonce na vlastní skupinu uživatelů, kterou vytvoříte a delegujete.
  3. Komu chci na mé wiki vytvořit účet?
    V závislosti na některých odpovědích na výše uvedené otázky se možná budete chtít rozhodnout omezit, kdo může vytvářet účty na wiki. Můžete dovolit komukoli vytvářet účty nebo můžete toto oprávnění dát jen administrátorům, kteří by pak byli zodpovědní za vytváření účtů pro nové uživatele podle takových pravidel, jaká určíte.
  4. Jaké pravomoci chci, aby měla každá uživatelská skupina?
    Jednou z nejdůležitějších otázek, na které musíte odpovědět, je tato. Udělení nebo odebrání oprávnění skupině může být na velké wiki extrémně kontroverzní, takže mít dobrou představu o tom, co by měl každý uživatel umět, je zásadní. Chcete, aby neregistrovaní uživatelé vytvářeli stránky? Chcete, aby registrovaní uživatelé vytvářeli stránky? Chcete, aby správci wiki mohli blokovat a mazat stránky nebo jim chcete rozšířit více oprávnění? Kdo je zodpovědný za udělení více privilegií? Kdo je zodpovědný za jejich odstranění? Kdo chcete aby měl podrobnější pravomoci, jako je dohled, kontrola uživatelů a opravy?
    Další nápady a informace naleznete na stránce Příručka:Uživatelská práva a na stránce Help:User rights management .
  5. Která rozšíření mám nainstalovat?
    Až na několik výjimek lze rozšíření snadno přidat, ať už při instalaci wiki nebo po několika letech provozu wiki.
  6. Potřebuji spravovat strukturovaná data?
    Pro správu strukturovaných dat v rámci MediaWiki existuje několik vyhrazených rozšíření.

S těmito odpověďmi byste měli být schopni nakonfigurovat nejkritičtější aspekty vaší wiki. Můžete přistoupit k zahájení instalačního procesu ve vašem operačním systému.

Dejte na pocit

  • Odkazy se zkratkami, uspořádání závisí na vzhledu.
  • Příručka:Zobrazení - Různé způsoby prezentace webu
  • Uživatelský styl: Uživatelé si mohou přizpůsobit vzhled a dojem z webu pomocí vlastních CSS na svých uživatelských stránkách.
  • Rozhraní "Stub": Uživatelé mohou vidět odkazy na články pod určitou velikostí vykreslené jinou barvou.
  • Tiskové verze článků lze generovat.
  • Automatické číslování nadpisů v článku (volitelné).
  • Kotvy uvnitř stránky (automaticky generované pro nadpisy a také s <div id="tagname">...</div>).
  • Automaticky vygenerovaný obsah pro dlouhé články (volitelné).
  • Automaticky přeměňte čísla ISBN na odkazy na upravitelný seznam knihkupců.
  • XHTML- nebo HTML5- kompatibilní výstup (nebo zatraceně blízko), přehledná integrace.

Multimédia a rozšíření

  • Funkce nahrání souborů umožňuje nahrávání grafických nebo zvukových souborů, viz stránka Nahrané pro zobrazení v provozu a Nahrané soubory pro popis. Nahrané soubory jsou uvedeny na stránce posledních změn a jsou také přihlášeny na stránce Přihlášení/nahrání.
  • Matematické vzorce používající syntaxi LaTeXu - jsou uvedeny na stránkách Rozšíření:Math a Manual:Mathoid
  • Automatická změna velikosti obrázků pomocí ImageMagick nebo libgd, jednoduchá syntaxe pro popisky obrázků a zarovnání obrázků
  • WikiHiero pro egyptské hieroglyfy (vyžaduje samostatné nainstalované komponenty)
  • Rozšíření:Graph - pro všechny druhy grafů (vyžaduje samostatné nainstalované komponenty)

Sledování úprav

  • Seznam ke zhlédnutí Každá stránka má odkaz "Podívejte se na tento článek". Pomocí sledovaných stránek sledujte změny článků, které jste označili za zajímavé. Sledované stránky jsou také tučně uvedeny v posledních změnách.
  • Příspěvky uživatelů v postranním panelu každé uživatelské stránky obsahují seznam všech článků, na kterých uživatel pracoval, podle databáze.
  • Rozšířené poslední změny s dynamickým sbalením úprav stejného článku a rychlými odkazy pro porovnání úprav, zobrazení historie článku, zobrazení uživatelské stránky, zobrazení diskusní stránky uživatele nebo blokování uživatele (pro sysopy )
  • "Související změny": Zobrazují filtrovanou verzi Posledních změn na stránkách, na které odkazuje aktuální stránka.
  • Rozdíly vedle sebe - rozdíly jsou zobrazeny vedle sebe a změněné části řádků jsou zvýrazněny, takže je mnohem snazší vidět, co je co. Navíc se během konfliktu úprav zobrazí rozdíl, takže přesně vidíte, co potřebujete k opětovnému začlenění.
  • Skutečné názvy - Uživatelé mohou (volitelně) zadat "skutečné jméno", které chtějí používat pro autorské poděkování.
  • Poděkování na stránce. Správci mohou povolit odstavec na stránce s uvedením uznání editorům, kteří na stránce pracovali.

Struktury a syntaxe

  • Ve výchozím nastavení je povoleno pouze omezené použití HTML. Existuje možnost povolit plné využití HTML.
  • Editace syntaxe založená na UseMod, s podporou míchání syntaxe wiki a HTML. Pro propojení jsou podporovány pouze bezplatné odkazy, nikoli CamelCase (záměrné rozhodnutí o návrhu).
  • Jmenné prostory umožňují oddělení obsahu (pro adresu jmenného prostoru použijte syntaxi [[Namespace:Page title]]).
    • Diskusní (Talk:) stránky jsou oddělené od stránek článků, "meta" projektové stránky mohou být odděleny od obsahových stránek, obrázkové stránky se používají pro popis obrázků.
    • MediaWiki: jmenný prostor obsahuje všechny texty uživatelského rozhraní, takže je lze upravovat jako jakoukoli jinou stránku wiki
    • Template: (šablona) jmenný prostor pro vlastní zprávy. Šablony mohou obsahovat řetězcové proměnné, které jsou nahrazeny určitými hodnotami předanými šabloně z volající stránky.
  • Transkluze libovolných stránek v libovolném jmenném prostoru: {{:Název stránky}}. Více najdete na stránce Šablony
  • Odkaz na rozšíření slova: Pokud zahrnete odkaz ve tvaru [[war]]s nebo [[war]]time, systém jej automaticky zobrazí, jako byste zadali [[war|wars]] nebo [[war|wartime]], čímž se ušetří nějaké psaní.
  • Skrytí závorek ("pipe triky") Pokud vložíte odkaz ve tvaru [[kernel (mathematics)|]], část v závorce bude skryta v odkazu: kernel. To je užitečné pro odlišení různých významů slova, aniž by bylo spojování příliš obtížné nebo zahlcovalo text článků. Funguje to také s oříznutím jmenných prostorů, když chcete jednodušší odkaz: [[Wikipedia:Copyrights|]] se změní na Copyrights
  • Odkaz na jednotlivé sekce článku, např. Manual:MediaWiki feature list/cs#Editing (tyto odkazy mohou být neplatné, pokud budou sekce přejmenovány nebo odstraněny.)
  • Podpora podstránek (odkaz na "Foo/Bar" z "Foo" pouhým zadáním "/Bar", "Foo/Bar" obsahuje zpětný odkaz na "Foo"), tyto lze povolit nebo zakázat podle jmenného prostoru (např. Wikipedie aktuálně podporuje podstránky na diskusních stránkách, aby se usnadnila archivace, a na uživatelských stránkách, aby uživatelé měli prostor pro osobní stránky)
  • Speciální klíčová slova pro vkládání dynamických dat, jako je název aktuální stránky, aktuální datum, počet článků atd.
  • Libovolné stránce lze přiřadit více Kategorií, včetně kategoriím samotným, čímž se vytvoří hierarchie kategorií. Na stránkách kategorií jsou automaticky uvedeny všechny k nim přiřazené stránky, včetně podkategorií. Kategorie umožňují klasifikaci a hierarchické procházení obsahu.

Editace

  • Editace sekcí - Uživatelé mohou povolit možnost, která jim umožní upravovat jednotlivé části článku (oddělené nadpisy) namísto načítání celého článku.
  • Panel nástrojů pro úpravy (založený na JavaScriptu) pro formátování textu jako tučné, kurzíva atd. (plně funguje v Mozille a IE, ostatní prohlížeče jej používají k zobrazení syntaxe, ale nemohou formátovat text v textové oblasti, protože jejich implementace JavaScriptu to nepodporuje). Pokud je JavaScript zakázán, panel nástrojů se nezobrazí.
  • Shrnutí editace které se zobrazí v části "Poslední změny". Při úpravě sekce bude předvyplněn názvem sekce.
  • Úprava poklepáním: Uživatelé mohou povolit možnost, která jim umožňuje upravovat články dvojitým kliknutím.
  • Zobrazení Náhledu editace (lze zobrazit před nebo za editačním polem)
  • Řešení editačních konfliktů (stránka je jedním uživatelem změněna, zatímco je jiným uživatelem stále upravována a následně uložena). MediaWiki sloučí změny automaticky, pokud je to možné. Jinak vyžaduje, aby uživatel provedl manuální sloučení.
  • Označit úpravy jako nepodstatné. Uživatelé se mohou rozhodnout skrýt takové úpravy v seznamu Poslední změny. Úpravy mohou označit jako nepodstatné pouze přihlášení uživatelé.

Spam a vandalismus

Diskuse

  • Diskusní stránky: Každý uživatel (včetně každého anonymního uživatele) a každý článek má přidruženou stránku, na kterou mohou další uživatelé psát zprávy. Jedná se o samostatné jmenné prostory (viz výše), "Talk:" a "User talk:".
  • Upozornění na zprávu (uživatel dostane upozornění "Máte nové zprávy", pokud někdo jiný upravil jeho uživatelskou diskusní stránku). Toto funguje také pro anonymní uživatele, ale ne pro uživatele se sdílenými IP adresami
  • Automatický podpis: Při úpravě stačí napsat tři vlnovky (~) a po uložení stránky bude nahrazena vaším uživatelským jménem a odkazem na vaši uživatelskou stránku. Pokud použijete čtyři vlnovky, přidá se také aktuální datum. Určeno především pro stránky Talk (diskusní).
  • Podpora odesílání emailů uživatelům prostřednictvím wiki rozhraní (emailová adresa se uživateli nezobrazuje)

Vícejazyková podpora

  • Přeloženo do mnoha jazyků (podrobnosti najdete na stránce Vícejazyková koordinace)
  • Mezijazykové odkazy: Praktický způsob propojování článků mezi wiki v různých jazycích (každý jazyk vyžaduje vlastní databázi)
  • Podpora UTF-8

Backend

  • Řízené databáze (podporovány jsou MySQL/MariaDB, PostgreSQL a SQlite)
  • Ukládání do mezipaměti analyzátoru: Zobrazené stránky jsou ukládány do mezipaměti, aby se omezilo nadbytečnému zpracovávání
  • Ukládání do mezipaměti: Kompletní výstup stránky lze volitelně uložit jako statické soubory HTML pro poskytování dalším klientům. Podpora pro Squid proxy.
  • Přihlašování je založené na cookies, ale úprava stránek je povolena i anonymním uživatelům
  • Všechny revize článku jsou uloženy (volitelně komprimované)
  • RSS syndikace dostupná pro mnoho speciálních stránek, jako jsou Nové stránky a Poslední změny
  • RDF metadata


Práva

  • Různá práva pro anonymní uživatele, přihlášené uživatele, sysops, byrokraty a vývojáře.
  • Přihlášení uživatelé mohou:
    • přesouvat a přejmenovávat stránky
    • nahrávat soubory
    • mít a používat seznam sledovaných
    • označovat úpravy jako malé editace (např. opravu překlepů)
  • Správci mohou:
    • uzamknout stránky proti editaci
    • smazat a obnovit stránky
    • upravovat uzamčené stránky
    • zablokovat IP adresu
    • pokud je tato možnost povolena, zakazovat uživatele podle uživatelského jména
  • Byrokraté mohou:
    • povýšit uživatele na správce
    • přejmenovat uživatele
    • přidělovat uživatelům příznak robota
  • Vývojáři mohou:
    • uzamknout databáze
    • provádět různé údržbové činnosti
  • Další nastavení oprávnění: (např. jen registrovaní mohou editovat) se dá nastavit.

Vyhledávání a dotazy

  • Fultextové vyhledávání
  • Tlačítko "Jdi" (go) umožňuje přímé zobrazení obsahu konkrétního článku (pokud není přesný zásah, pokusí se o přiblížení)
  • Co odkazuje sem: Zobrazení seznamu stránek, které odkazují na současně zobrazenou stránku (zpětné odkazy)
  • Speciální stránky s přehledy
    • Nové stránky: Seznam nově vytvořených článků
    • Staré stránky: Články seřazené podle časového razítka, vzestupně
    • Seznam obrázků
    • Seznam uživatelů
    • Statistiky webu
    • Osiřelé články (články, na které nevedou žádné odkazy)
    • Osiřelé obrázky
    • Oblíbené články (články podle počtu návštěv, fungují pouze v případě, že jsou povoleny čítače)
    • Nejžádanější články (neexistující články seřazené podle počtu odkazů, které na ně ukazují)
    • Krátké články
    • Dlouhé články
    • Seznam všech stránek podle názvu
  • Query API - umožňuje skriptovaný přístup k různým metadatům

Různé

  • Funkce zobrazení Náhodný článek
  • Uživatelé si mohou nakonfigurovat své časové pásmo, které se používá u všech časových razítek přehledů
  • Atributy mnoha stránek sestav (počet výsledků atd.) lze nastavit v uživatelských předvolbách

Prázdná sada stránek nápovědy

Všimněte si, že soubory v instalaci obsahují mnoho odkazů směřujících na dokumenty, které nejsou součástí stahování. Nejdůležitější je prázdná sada souborů nápovědy, kterou bude potřebovat každý nový uživatel webu. Chcete-li tyto nefunkční odkazy napravit, musíte buď (a) exportovat z tohoto webu nebo ručně zkopírovat a upravit stránky nápovědy do vaší instalace nebo (b) upravit parametry instalace tak, aby se změnily cíle odkazů nápovědy na tento web. Kterýkoli z nich může vyžadovat značné časové investice.