Help:Watching pages/cs

From Linux Web Expert

Revision as of 00:15, 2 June 2023 by imported>ENeRZet (Created page with "m:Watchlist velikosti pro enwiki 2004-08-11")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

File:PD-icon.svg Note: When you edit this page, you agree to release your contribution under the CC0. See Public Domain Help Pages for more info.
Some old revisions for this page were imported under CC BY-SA license. Only new contributions are PD.
File:PD-icon.svg

Sledování stránek je funkce, která umožňuje, aby si každý přihlášený uživatel mohl udržovat svůj seznam "sledovaných" stránek a dostávat upozornění při jejich případných změnách.

U MediaWiki uživatelé nemají "svoje" stránky. Nicméně "sledování stránek" v kombinaci s tím, že nežádoucí změny lze vracet, umožňuje všem zainteresovaným uživatelům monitorovat dílčí změny a žádný z nich přitom nemá absolutní kontrolu nad stránkou.


Správa sledovaných stránek

Sledovat změny lze pouze u stránek, které nemají dynamicky generovaný obsah.

S každou stránkou je zároveň sledovaná i její diskuzní stránka. Přidání i odebrání stránky ze seznamu sledovaných stránek se vždy týká obou dvou: Není možné sledovat pouze jednu z nich.

Při prohlížení stránky
Pro aktivaci sledování klikněte na bílou hvězdičku, kterou najdete na pravém horním okraji stránky. Po aktivaci se zbarví modře. (U vzhledu monobook je místo ní odkaz "Watch", který se po přidání změní na "Unwatch")
Na vrchu stránky se objeví <translate> message with id</translate> 'addedwatchtext' (talk) "$1" and its discussion page have been added to your watchlist. respektive <translate> message with id</translate> 'removedwatchtext' (talk) "$1" and its discussion page have been removed from your watchlist. a "Watch" se změní na Unwatch nebo naopak. Záleží to na používaném prohlížeči, ale vše by mělo proběhnout bez nutnosti obnovení stránky, pomocí AJAX ajaxwatch.js.
Při ukládání stránky
Při ukládání změn, stavem pole "Watch this page", je určen status stránky (zda-li je sledovaná či ne).
Pokud aktivujete uživatelské preference "Add pages and files I edit to my watchlist", zaškrtávací políčko na stránce úprav bude automaticky zaškrtnuto, takže pokud není před uložením zaškrtnuto, stránka bude po uložení sledována. Další možnosti jsou
  • Add pages I create and files I upload to my watchlist - (pokud je zaškrtnuto předchozí, nemusí se to kontrolovat, protože vytvoření se počítá i jako úprava)
  • Add pages and files I move to my watchlist
  • Add pages and files I delete to my watchlist
Úprava celého seznamu
Konkrétní odkaz na "Upravit seznam sledovaných stránek" je uveden v horní části stránky Special:Watchlist
Poté je v horní části stránky Special:EditWatchlist k dispozici několik dalších odkazů:
  • View and edit watchlist vytváří úplný seznam odkazovaných sledovaných stránek (včetně diskusních stránek). Zaškrtnutím jednoho nebo několika zaškrtávacích políček a kliknutím na tlačítko "Remove titles" odstraníte vybrané stránky ze seznamu.
  • Edit raw watchlist poskytuje textovou oblast se seznamem sledovaných stránek (bez seznamu diskusních stránek), s jedním titulem na každém řádku, seřazeným podle čísla jmenného prostoru a poté v abecedním pořadí. To umožňuje přímo upravovat seznam, kopírovat jej do externího editoru nebo jej nahradit jiným vytvořeným jinde. Duplikáty jsou při ukládání automaticky odstraněny.

Vypršení platnosti seznamu sledovaných položek

V MediaWiki 1.35 : Je zahrnuta nová funkce seznamu sledovaných Watchlist Expiry. Funkce umožňuje sledovat stránku pouze po omezené časové období. Jakmile toto období uplyne, stránka se automaticky odebere z Vašeho seznamu sledovaných stránek. Nastavenou dobu lze kdykoli změnit, případně přenastavit sledování na trvalý režim. Dočasně sledované stránky jsou obvykle reprezentovány polovinou hvězdičky (na rozdíl od plné hvězdy, která představuje trvale sledované stránky). Pokud chcete zjistit, kdy bude na vaší wiki povoleno vypršení platnosti seznamu sledovaných stránek, můžete se podívat na plán vydání na Meta-wiki. Dokumentaci k používání této funkce najdete na stránce Help:Watchlist expiry .

Seznam sledovaných stránek

Když je uživatel přihlášen, každá stránka má odkaz na seznam sledovaných uživatelů, který je také přístupný pomocí odkazu Special:Watchlist. Tato stránka zobrazuje seznam všech naposledy změněných sledovaných stránek, oddělených podle dnů, seřazených zpětně podle času úpravy.

Každý řádek zobrazuje podrobnosti o každé úpravě: Zda je druhořadý (m) nebo větší, zda provedl robot (b), čas, odkaz na stránku, rozdíl mezi aktuální a poslední verzí, historie, zvýšení nebo snížení počtu bajtů, uživatelské jméno, diskusní stránka uživatele, příspěvky uživatele a souhrn úprav. V závislosti na konfiguraci webu je název stránky zobrazen tučně, pokud se stránka změnila po posledním zobrazení stránky uživatelem (při přihlášení).

Technicky je seznam sledovaných pouze další způsob, jak filtrovat poslední změny. Záznamy pocházejí z tabulky recentchanges a jsou proto omezeny na úpravy ne starší než $wgRCMaxAge (30 dní ve většině projektů WMF).

Možnosti

Pomocí příslušných odkazů lze skrýt nebo zobrazit následující typy úprav: Drobné úpravy, úpravy robotem, vlastní úpravy. Ty lze také nastavit v preference jako počáteční možnosti, když uživatel přijde na stránku Special:Watchlist.

Další možnost předvolby, ačkoli se jmenuje "Maximální počet dní k zobrazení v seznamu sledovaných", také nastavuje pouze počáteční hodnotu pro časové období, po které se změny zobrazují. Toto období lze snadno změnit pomocí příslušných odkazů.

K dispozici je také rozbalovací pole, které umožňuje vidět změny pouze v jednom konkrétním jmenném prostoru.

Na rozdíl od nedávných změn nemůže seznam sledovaných skrýt úpravy přihlášených/odhlášených uživatelů, nejsou zde žádné odkazy na zobrazení pouze určitého počtu úprav a neexistuje způsob, jak zobrazit všechny jmenné prostory kromě jednoho.

Výchozí seznam sledovaných stránek

Ve výchozím nastavení seznam informuje jen o poslední editaci každé sledované stránky.

Existují dva možné problémy, pokud stránka měla nedávnou nemenší úpravu, ale poslední úprava byla označena jako minor:

  • Nepodstatné úpravy nebudou zobrazeny. Protože člověka obvykle zajímají všechny změny od poslední kontroly, je v tomto případě potřeba zkontrolovat historii stránky.
  • Pokud je seznam sledovaných nastaven tak, aby nezobrazoval drobné změny, stránka se v seznamu sledovaných vůbec nezobrazí.

Mnoho zkušených uživatelů dává přednost použití Expanded Watchlist.

Rozšířený seznam sledovaných stránek

S předvolbou "Expand watchlist to show all changes, not just the most recent" se v seznamu sledování zobrazí všechny poslední úpravy v chronologickém pořadí.

V tomto případě předvolba "Group changes by page in recent changes and watchlist", která přepíná vylepšené poslední změny, rovněž ovlivňuje seznam sledovaných stejným způsobem: Poslední změny sledovaných stránek jsou seskupeny podle dne a v rámci dne po stránce.

Další možností předvolby je "Maximum number of changes to show in watchlist:". Místo může omezit maximální hodnotu pro tuto možnost, například se zdá, že maximum na projektech WMF je 1000. Chcete-li zobrazit stránky se staršími úpravami, zobrazte změny podle jmenných prostorů nebo použijte nerozšířený seznam sledovaných stránek a/nebo snižte počet sledovaných stránek.

Další efekty sledování stránky

Seznam sledovaných stránek je pouze jednou z funkcí týkajících se sledování stránek. I když jej vůbec nepoužíváte, je užitečné určit stránky, které chcete sledovat.

Nedávné a související změny, historie stránek

V Nedávných změnách, Vylepšených posledních změnách a Souvisejících změnách jsou sledované stránky tučně.

Pokud si někdo prohlíží historii sledované stránky přímo, bez předchozího prohlížení stránky, může být úprava nahoře (nejnovější) označena pomocí značky aktualizace <translate> message with id</translate> 'updatedmarker' (talk) updated since your last visit. To platí v případě, že úpravu provedl někdo jiný a vy jste stránku od jejího provedení neprohlíželi (při přihlášení). To je ve skutečnosti povoleno společně s e-mailovým upozorněním.

Upozorňování e-mailem

Viz také Upozornění rozšíření 2013.

Počínaje MediaWiki 1.5 si můžete nastavit upozornění e-mailem, pokud sledovanou stránku někdo editoval. Další upozornění Vám nepřijdou, dokud stránku nenavštívíte. (Zhlédnutí rozdílu editace nebo historie stránky nestačí.) Musíte být také přihlášeni, jinak o dalších změnách nebudete informováni. Systém upozorňování lze nastavit tak, aby ignoroval malé změny (toto je výchozí nastavení).

Zda je tato funkce na wiki povolena, můžete vidět v preferencích: pokud ano, <translate> message with id</translate> 'tog-enotifwatchlistpages' (talk) Email me when a page or a file on my watchlist is changed bude jednou z možností hlavní sekce. Upozornění na úpravy uživatelské diskuse jsou povoleny jinou možností předvolby.

Mít samostatný e-mail pro každou upravenou stránku, kterou člověk rád sleduje ve smyslu ostatních funkcí sledování, může být příliš. Pro řešení tohoto problému jsou navrhovány a vyvíjeny nové funkce: možnost nechat si po prodlevě zasílat e-maily se seznamem upravených stránek a/nebo možnost specifikovat podmnožinu sledovaných stránek pro upozornění e-mailem. Viz také Echo (Notifications) .

V druhém případě může být jako řešení v pokušení přihlásit se pod jiným uživatelským jménem, jen aby bylo možné zadat jiný (obvykle menší) seznam sledovaných pro upozornění e-mailem. Po zobrazení stránky pod jedním uživatelským jménem by však bylo nutné vymazat příznak upozornění pro tuto stránku i pro druhé uživatelské jméno.

Technické podrobnosti

Chcete-li to povolit na wiki, $wgEnotifWatchlist je nastaven na true a stále závisí na nastavení preferencí. Níže uvedená e-mailová zpráva je: <translate> message with id</translate> 'enotif body' (talk) Dear $WATCHINGUSERNAME,

$PAGEINTRO $NEWPAGE

Editor's summary: $PAGESUMMARY $PAGEMINOREDIT

Contact the editor: mail: $PAGEEDITOR_EMAIL wiki: $PAGEEDITOR_WIKI

There will be no other notifications in case of further activity unless you visit this page while logged in. You could also reset the notification flags for all your watched pages on your watchlist.

Your friendly Linux Web Expert notification system

-- To change your email notification settings, visit https://www.linuxwebexpert.com/Special:Preferences

To change your watchlist settings, visit https://www.linuxwebexpert.com/Special:EditWatchlist

To delete the page from your watchlist, visit $UNWATCHURL

Feedback and further assistance: $HELPPAGE Viz Upozornění e-mailem. Od května 2011 je tato funkce povolena na všech projektech Wikimedie pro upozornění uživatelů na hovory a od dubna 2012 také pro úpravy seznamu sledovaných. Od začátku května 2012 je výchozí nastavení pro přidání upravených stránek do seznamu sledovaných.

Uživatelská nastavení

Následující možnosti jsou (nebo mohou být) dostupné na kartě Předvolby >> Profil uživatele

  • Allow other users to email me
  • Send me copies of emails I send to other users
  • Email me when a page or a file on my watchlist is changed
  • Email me when my user talk page is changed
  • Email me also for minor edits of pages and files
  • ⧼lqt-preference-notify-talk⧽

Obvyklá nedorozumění

E-mailové upozornění má mnoho nastavení, takže pokud si myslíte, že jste něco přehlédli, pečlivě je zkontrolujte.

  • Oznámení o stránce, která "byla vytvořena", se mohou týkat jakékoli akce protokolu (jako je ochrana) na stránce, viz <translate> task <tvar name=1>T16901</tvar></translate> a synové.
  • Pokud nekliknete na odkaz v oznámení, příště ho již neobdržíte. Hledejte položky označené tučným písmem ve svém Special:Watchlist: jsou to stránky, které jste po nedávných změnách ještě neviděli a nebudete na ně upozorněni (poznámka: vaše wiki mohla tuto zásadní funkci zvýraznění skrýt).
  • Úpravy provedené autorizovanými roboty někdy nezpůsobí e-mailové upozornění, i když jste si nakonfigurovali předvolby tak, abyste je dostávali pro tento druh akce: Konkrétně, pokud provedou menší úpravy na vaší diskusní stránce a vy jste nastavili (pouze?) "Email me when my user talk page is changed", nebo pokud provedou menší úpravy na jakékoli stránce a vy jste nastavili "Email me also for minor edits of pages and files". Toto chování není zdokumentováno ani konfigurovatelné a obsahuje některé chyby. Viz T40874.

Viz také seznam známých chyb.

Co nemůžete sledovat

Sledování stránek detekuje pouze změny v textovém obsahu stránky.

Vložené stránky
Změny v obsahu vložených stránek mohou také vést ke změně vygenerované sledované stránky, nicméně tyto změny nemají vliv na její sledování. Další informace viz Nápověda:Historie stránek#Odkazování na konkrétní verzi stránky. Můžete se rozhodnout sledovat všechny použité šablony a šablony používané těmito šablonami atd.
Akce se nezobrazí v seznamu sledovaných
Všimněte si, že po přesunutí je sledován starý i nový název.
Některé projekty mají speciální šablony (například {{Sprotected }}), které by měly být přidány na chráněné stránky, čímž se problém částečně vyřeší.
Některé projekty mohou mít zásadu nejprve přidat na stránku oznámení o smazání nebo dokonce upozornit hlavní autory na jejich diskusní stránky.
Můžete také pravidelně kontrolovat Special:Watchlist/edit stránku a kontrolovat všechny nefunkční (červené) odkazy.
Obrázky a kategorie
Sledování obrázku nebo kategorie znamená sledování pouze upravitelné části. Seznam sledovaných nebude zobrazovat nahrané nové verze obrázků. Není možné sledovat kategorii ve smyslu upozornění na přidání nebo odebrání stránek. Se "souvisejícími změnami" lze zjistit přidání do kategorií. Pro odstranění je nutné sledovat všechny stránky v kategorii.

Sledování neexistující stránky

Člověk může sledovat neexistující stránku. Tato stránka se objeví v seznamu sledovaných změn, když ji někdo vytvoří.

Pokud například sledujete stránku, která ještě nemá diskusní stránku, budete upozorněni, když někdo zahájí novou diskuzi na diskusní stránce.

Stránku můžete sledovat, i když neexistuje ani obsahová ani diskusní stránka. Chcete-li to provést, přejděte na adresu URL stránky, buď přímo napsáním adresy URL, nebo podle (nefunkčního) odkazu, a poté stiskněte tlačítko "Sledovat" (v závislosti na vzhledu budete možná muset před získáním odkazu Sledovat tlačítko Storno).

Stránka se pohybuje a seznam sledovaných stránek

Pokud je stránka, kterou jste sledovali, přestěhována pod novým názvem, bude nový titul automaticky přidán do vašeho seznamu sledovaných. I když se stránka později přesune zpět, nový název zůstane ve vašem seznamu sledovaných spolu se starým.

I když je nový titul smazán poté, co byla stránka přesunuta zpět, na vašem seznamu sledovaných stránek se objeví poznámka o smazání a titul zůstane ve vašem seznamu sledovaných stránek. Pokud si všimnete záhadných neexistujících stránek, které se objevují na vašem seznamu sledovaných, je to nejpravděpodobnější vysvětlení.

Funkce souvisejících změn

Hlavní článek: w:Help:Public watchlist

"Související změny" lze použít k nastavení funkcí podobných seznamu sledovaných, jak je vysvětleno níže.

Stránky s odkazy (možná speciálně vytvořené pro tento účel, např. jako podstránky vlastní uživatelské stránky) lze použít se Souvisejícími změnami jako kolekci samostatných "seznamů sledovaných". Pamatujte však, že na rozdíl od Můj seznam sledovaných, Související změny automaticky nezahrnují diskusní stránky; chcete-li sledovat také odpovídající diskusní stránky, odkazy na ně musí být také na stránce, na které jsou aplikovány související změny. Pokud jsou odkazy na diskusní stránky umístěny pouze pro tento účel, lze jako označení odkazu použít prázdné místo, díky kterému je odkaz neviditelný a neúčinný, s výjimkou souvisejících změn. Při použití souvisejících změn také není pohodlné stisknutí odkazu "sledovat" pro přidání aktuální stránky do seznamu "sledovaných stránek".

Všimněte si, že Související změny nezjistí úpravy na samotné stránce a její diskusní stránce. Buď na stránku zahrňte vlastní odkaz a odkaz na diskusní stránku, nebo vložte stránku do jiného "speciálního seznamu sledovaných" nebo do standardního seznamu sledovaných.

Takové stránky mohou používat mechanismus šablony k zahrnutí dalších stránek. Nicméně viz Znečištění kategorií.

Sledování stránek v kategorii použitím souvisejících změn na kategorii má hlavní nevýhodu: Nebylo zjištěno odstranění stránky z kategorie.

Výhodou použití souvisejících změn jako alternativy pro seznam sledovaných stránek je to, že je k dispozici historie revizí stránek s odkazy, zatímco systém neuchovává záznamy o stránkách, které člověk sledoval. Nicméně Special:Watchlist/raw umožňuje uložení seznamu: lokálně nebo na uživatelské podstránce na wiki.

Pokud jde o ochranu soukromí, výhodou funkce seznamu sledovaných (pokud seznam není uložen na stránce na wiki) je, že veřejně neprozrazuje zájem o stránku (pokud ji člověk neupravuje). Viz také níže.

CSS

Jako alternativu nebo navíc k použití funkce seznamu ke sledování lze také definovat uživatelský styl pro odkazy na vybrané stránky, vložením CSS seznam řádků jako:

a[title ="pagename"] {color:  white; background: red; font-size: 150% } 

Funguje to v Opeře, ale ne v Internet Exploreru.

Na stránce (Vylepšené) Poslední změny funguje jako výše zmíněná funkce tučného písma, ale je univerzálnější, např. umožnění zvláštního důrazu na stránky, o které má člověk velmi zájem, nebo různé styly pro různé kategorie zajímavých stránek. Kromě toho funguje také na stránkách s příspěvky uživatelů a na běžných stránkách (také pro odkazy přesměrované, ale ne pro nepřímé odkazy přes přesměrování). To platí, méně užitečně, také pro sekci editace odkazů na samotné stránce.

Pro zvýraznění odkazů na danou stránku i z jiných webů, včetně mezijazykových odkazů, použijte místo výše uvedeného:

a[href ="full URL "] { .. }

Všimněte si, že je potřeba úplná URL, a to i pro zvýraznění odkazů ze stejného projektu, i když HTML kód používá relativní URL /wiki/název stránky.

Soukromí seznamů sledovaných

Běžní uživatelé nebo administrátoři nemohou zjistit, co je ve vašem seznamu sledovaných, nebo kdo sleduje kteroukoli konkrétní stránku. Vývojáři, kteří mají přístup k serverům obsahujícím databázi Wikipedie, mohou tento druh informací zjistit. Veřejně dostupné výpisy databáze tento druh informací nezahrnují.

Související odkazy