Help:Extension:Translate/Translation best practices/uk

From Linux Web Expert

Revision as of 17:15, 9 December 2023 by imported>FuzzyBot (Updating to match new version of source page)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Щоб стати хорошим перекладачем, треба багато практикуватись. Багато, якщо не всі, перекладачі-волонтери не вчились на перекладачів. Не дивно, що якість багатьох їх перекладів часом залишає бажати кращого. Але навіть поганий переклад це майже завжди краще, ніж зовсім без нього. Завдань на переклад завжди більше, ніж доступних перекладачів. У соціальному аспекті, перекладачі мають згуртовуватись і ми заохочуємо їх до поведінки «запитай, а не вгадуй», у той час як адміністратори перекладу мають відповідально ставитись до запитань і вітати нових перекладачів. While the work of volunteer translators is greatly valued by the Wikimedia movement, many if not most have no formal translator training. Becoming a good translator needs lots of practice, and we'd really like to help them to improve the quality of their work. Translating on Wikimedia sites can have a strong social aspect, and translators are encouraged to group together to take an ask, don't guess attitude. We also encourage translation administrators to be responsive to questions and to welcome new translators.

Можна стати хорошим перекладачем у певних галузях навіть без формальної освіти, але треба багато років досвіду. Цей процес можна пришвидшити, якщо перекладачі отримуватимуть чіткі і конструктивні відгуки через вичитування. Навіть досвідчені перекладачі можуть вчитись і завжди добре мати когось іще, хто б перевірив орфографічні помилки абощо.

Довга подорож починається з основ. Перекладачі повинні мати можливість копіювати-редагувати своєю мовою та мати свідоме знання граматики; і вони повинні розумно розуміти мову, з якої вони перекладають.

Для мов з невеликою кількістю носіїв, які самі тільки починають використовувати комп’ютери та Інтернет, навіть спосіб написання слів або сам словниковий запас може все ще обговорюватися. Незважаючи на це, перекладачі повинні бути готові створювати щось нове – обов’язково будуть слова та поняття, які раніше не були перекладені їхньою мовою.

З чого почати

Перед початком, переконайтесь, що Ви можете друкувати і читати своєю мовою. Це може потребувати встановлення додаткових шрифтів і розкладок клавіатури на Ваш комп'ютер.

Зорієнтуйтесь. Ви можете знайти чимало причин, щоб перекладати: робити це просто так, для задоволення, вдосконалювати свої навички і накопичувати досвід або просто допомогти справі, яку Ви підтримуєте. Ви маєте розуміти і приймати ключові принципи перекладу, зокрема, перекладати зміст, а не окремі слова, але намагатись бути якнайближче до оригінального тексту.

Спробуйте приєднатись до вже існуючих спільнот перекладу і попросити інших вичитати Вашу роботу. Під час перекладу Ви зіткнетесь із нелінгвістичною розміткою, як-то змінні і вікітекст. Суть у тому, щоб розпізнати ті частини, які треба залишити неперекладеними, і яке їх особливе значення.

Документація повідомлень

Просто вихідного тексту недостатньо для гарного перекладу. Це більш важливо для коротких текстів, але стосується усіх загалом. У розширенні Translate для кожного повідомлення є місце, де можна вказати контекст і додаткову інформацію для перекладачів; така документація повідомлень є вікітекстом і може містити будь-що від повідомлень до зображень. Написання хорошої документації до повідомлення може зайняти кілька хвилин, але вона збереже по хвилині і більше кожному з потенційних сотень перекладачів і посприяє якіснішим перекладам, тому її однозначно варто писати.

Є можливість налаштувати у редакторі перекладу кнопку Поставити запитання. Для перекладача це прямий шлях переконатися, що він робити гарний переклад, замість вгадування найкращої версії перекладу. Звичайно, Вам треба переконатись, що хтось є на тій сторінці підтримки, щоб відповісти на запитання і оновити документацію повідомлення, інакше перекладачі будуть розчаровані.

Погодженість

Адміністратори перекладу також можуть робити словники (глосарії) і давати на них посилання в описі групи або документації перекладів. Коли разом працює декілька перекладачів, дуже важливо, перш за все, щоб усі вони володіли термінологією, і по-друге, використовували ті ж переклади. Під час створення словника варто написати коротке визначення до кожного терміну замість простого перекладу. Визначення допоможе перекладачам краще зрозуміти і застосувати їх у своїх перекладах, а також це посприяє погодженості, послідовності у вихідних текстах.

Додаткове читання

Інструкція з локалізації вільного відкритого ПЗ (FOSS) — http://www.africanlocalisation.net/foss-localisation-manual
Гарна передмова для перекладачів, але розділи про інші засоби локалізації не стосуються справи.
Локалізація FOSS — b:FOSS Localization
Підручник, менш орієнтований на перекладачів, у якому йде мова про локалізацію у ширшому розумінні. Містить деяку інформацію про зусилля локалізації в Азії.
Керівництво локалізації Sourceforge — http://translate.sourceforge.net/wiki/guide/start
Не надто гарне, але інколи може бути корисним.
Перекладаючи WordPress — http://codex.wordpress.org/Translating_WordPress
Конкретно для WordPress, але з деякими загальними порадами.
Пишемо для перекладу — http://bookshop.europa.eu/en/writing-for-translation-pbTF3110675/
Буклет від CdT (Translation Centre for bodies of the European Union), особливо для довгих текстів, але завжди корисно